You are here: Home / Departments / Academic Affairs / Faculty Roster

Faculty Roster

Presented here is a list of CNM full-time faculty, their CNM school, the discipline(s) they teach and their academic credentials.

CNM Faculty Credentials

School of Applied Technologies

Last Name

First Name

Discipline

Credential

Barros

Eric

ELTR

AAS

Berry

James

WELD

MBA

Brown

Timothy

ELTR

BS

Burkhard

Robert

DETC

AAS, AOS

Cece

Phyllis

ARDR

BA Arch

Chong

Jim

HVAC

AAS

Frick

Jeremy

AVMT

BS

Forstbauer

Ronald

SUR

BS

Garand

Curtis

AUTC

AAS

Gaus

Vardis

TRDR

MBA, MSEd, MRE

Gavaldon

Phelan

ELTR

AS

George

Thomas

CM

PhD

Gore

James

DETC

MA

Graebner

Jim

FILM

BA

Hackney

Ronald

WELD

BS

Hamby

Kay

WELD

AS

Henriksen

Scott

AUTC

MA

Hernandez

James

AVMT

BS

Huertaz

Andrew

AST

AAS

Hughes

Janet

ELTR

BA

Kalitsis

Peter

ARDR

BA

Lopez

Fabian

AST

BA

Lucero

Diana

TRDR

BA

Martinez

Christopher

WELD

MA

Miertschin

David

ARDR

M.Arch, BS

Mills

Barry

AUTC

BS

Moore

Trenten

WELD

AAS

Morningstar

John

TRDR

BA

Neiber

Scott

AUTC

AA

Nevarez

Carlos

ELTR

AA

O'Dowd

Charlie

FILM

BA

Ojeda

Victoria

ELTR

AA

Polk

Richard

HVAC

BA

Quiggle

Larry

HVAC

AAS

Ruff

David

CM

MA

Shahroudi

Kambiz

AST

MS, BS, BA

Simons

Lawrence

MATT

BA

Watson

Theresa

GIS

MS

Wilburn

Todd

AUTC

none

Woody

Wayne

MATT

BS

School of Business & Information Technology

Last Name

First Name

Discipline

Credential

Adams

Charles

CIS

MS Management

Archuleta

Diane

OTEC

MBA

Bartlett

Cheryl

ACCT

MBA Finance

Bates

Barbara

ACCT

JD Law

Batzer

David

IT

MA Studio Art

Bency

David

ACCT

BBA Accounting

Bernier

Cheryl

FIN LIT

MBA

Bok

Marie

ACCT

BBA Accounting

Bruce

Kerry

CIS

BS

Burns

Christine

CIS

MA Educational Administration

Cates

Wally

CIS

BS Training and Learning Technology

Clapp

Scott

CULN

JD Law

Clark

Hye

CIS

BA French Language

Clark

Paul

BA

MS Microbiology

Contreras

Carolina

IT

MA Org. Learning

Crawford

Sonia

CIS

BS Technology & Training

Darling

James

PM

MA Education

Dereyes

Diane

FIN LIT

MS Marketing

Dewitt

Carol

IT

MBA

Epstein

Marty

ACCT

MBA

Felker

Mike

BA

MBA

Feng

Chang

ACCT

MA

Garner

Robert

CIS

MBA

Gonzales

Terry

CIS

MA Organizational Learning

Goshorn

Christine

FIN

MBA

Guzzi

Karina

IT

MA

Hain

Catherine

CIS

MBA

Heise

Francis

IT

MBA

Hennigan

Robert

CIS

BBA Business

Herrington

Susan

CIS

MA Communications

Jackson

David

HT

PhD Business

Jong

Chu

CIS

PhD Computer Science

Judd

Brenda

CIS

MBA

Karatas

Erkut

CULN

 

Kiscaden

Chris

IT

MBA

Konnick

Marilyn

OTEC

MA Technical & Occupational Education

Lamoureux

Jackie

CIS

MBA

Logan

Kerry

CULN

BS

Lozano

Marvin

BA

EdD

Lucero

Paul

BA

MBA Accounting

McGeehan

Elizabeth

CULN

BA Education

Morosin

Chris

CULN

MA Music

Nelson

Ivonne

CIS

MS

Overton

Roshelle

ACCT

MA Accounting

Parks

Willow

BA

JD Law

Pirkl

Kalynn

BA

MBA Human Resources

Rogers

Carol

ACCT

MBA Accounting

Russo

Carmine

CULN

MA Culinary Arts

Saline

Nathan

CIS

MBA

Shul

Linda

BA

MBA

Stone

Robert

BA

JD Law

Velez

Jose

CIS

MA Org. Learning

White

Benjamin

BA

EdD

Wong

Kim

BA

JD Law

Wormald

Anna

OTEC

MA Secondary & Adult Teacher

School of Communication, Humanities & Social Sciences

Last Name

First Name

Discipline

Credential

Alley

Angie

COMM

MA

Anderson

Lea

ART

PhD

Andrews

Stephen

HIST

PhD

Aronson

Rebecca

ENG

MA

Bacon

Tracy

SOC

MA

Baltes

Jennifer

ARTH

PhD

Bardal

Jane

PSY

MFA

Bennett

Carson

ENG

PhD

Bennett

Elizabeth

SOC

PhD

Briggs

Jonathan

ENG

MA

Buck

Suzanne

SPAN

MA

Cain

Ellen

HIST

PhD

Carroll

Kara

HIST

PhD

Caton Garcia

Felecia

ENG

MA

Chavez

David

PHIL

MA

Chenven

Jesse

EDUC

MA

Craig

Jessica

ANTH

PhD

Damp

Thomas

COMM

MS ED

Davis

Glenda

COMM

MA

Day

Valerie

COMM

MA

DeBlassie

Maria

ENG

PhD

Demitrakis

Katherine

PSY

MA

Dietz

Cheryl

ART

MA

Diggelman

John

ECON

PhD

Edmonson

Alan (Harold)

EDUC

MA

Erickson

Susan

THEA

MFA

Estrada-Brannock

Carla

ECME

MA

Fitzpatrick

A. Max

SOC

MA

Flagg

Thomas

PSY

MFA

Freed

Maxine

HUM/REL

MA

Garlach

Marjo

PSY

PhD

Gerber

J. Pamela

COMM

MA

German

Lisa

COMM

MA

Gomes De Sousa

Jose (Alex)

SPAN

MA

Griffin

Scott

PSY

MFA

Grosso

Patricia Gail

SPAN

MA

Harschlip

Carly

ENG

MFA

Hillard

Michael

PSY

MA

Hodges

Erin

ENG

PhD

Houlihan

Patrick

ENG

MFA

Jamshidi

Kambiz

COMM

MA

Jeffries

Theresa

SOCWRK

MA

Jenks

Shepherd

ANTH

MA

Jewett

Michelle

EDUC

PhD

Johnson

James

PSY

PhD

Johnson

Jennifer (Lynn)

ART

PhD

Joseph

Bradley

ENG

MA

Juarez

Marissa

ENG

PhD

Lacoste

Monique

COMM

MA

Lightfoot

Mary

ENG

MA

Lionne

Jess

PHIL

MA

Madden

Erin

SOC

MA

Madrid

Leonard

THEA

MFA

Mars

Julie

ENG

PhD

Mathewson

Stephen

ENG

MA

Mazumdar

Rinita

PHIL

PhD

McDaniel

Harley

ART

MA

Mehl

Lori

ENG

PhD

Metz

Shelly

PSY

PhD

Mikula

Tera

SPY

MFA

Mitra

Debarashmi

SOC

PhD

Morgan

Brandon

HIST

PhD

Murphy

Heidi

COMM

MA

Nielsen

Ashley

PSY

PhD

O'Connor

Patricia

ENG

PhD

Olguin

Andrea

EDUC

MA

Orick-Martinez

Lisa

COMM

MA

Paul

Diane

ENG

PhD

Peterman

Daniel

ENG

MA

Peters

Kelley

EDUC

PhD

Phillips

Luke

SPAN

PhD

Qidwai

Kayyam

SOC

MA

Rourke

Sandra

ENG

MA

Roush

Kristin

PSY

MA

Ruiz-Fabrega

Tomas

SPAN

PhD

Russell

Andrew

HIST

MA

Ruth

Susan

ANTH

PhD

Salbato

Jeff

PHIL

PhD

Schaller

Jennifer

ENG

MA

Schenck

Vincent

MUS

MA

Searcy

Jamie

ENG

PhD

Seitz

Patricia

SOC

PhD

Shultis

Leslie

MUS

PhD

Silesky

Jean

SPAN

PhD

Stone

Asako

PSY

MA

Taylor

Katrina

PSCI

MA

Thomas

James (Ross)

ECON

MA

Trujillo

Saundra

SOC

MS

Tsuchiya

Lisa

ECME

PhD

Uppal

Anip

PSCI

MA

Wolf

Tammy

ENG

MA

Zerger

Rebecca

ENG

PhD

School of Health, Wellness, and Public Safety

Last Name

First Name

Discipline

Credential

Anderson

Gayle

COS

BS

Atkins

Traci

NSG

MSN

Babcock

Christina

PL

AAS

Ball

Karen

NSG

MSN

Barela-Gutierrez

Renee

PL

PhD

Carrasco

Saul

DMS

AA

Cherry

Joy

EMS

BS

Cisneros

Louise

NSG

MSN

Cole

Kyle

EMS

BS

Cole

Yulia

NSG

MSN

Connors

Karen

NSG

MSN

Crabb

Richard

RADT

MPA

Daugherty

Kevin

CJ

JD

Davis

Shanna

NAUC

ASN

Dooley

Kevin

CJ

BS

Dunworth

Patrick

CJ

BS

Evans-Prior

Diane

HWPS Mgr NSG

MSN

Fatta

Charles

RT

MBA

Faulhaber

Michael

HLTH 1001

AAS

Ford

Doreen

DMS1001

AS

Forsythe

Romanza

HIT

BSN/RHIT

Garofali

Carole

NSG

MSN

Geeze

Mary Ann

NSG

MSN

Geissler

Caroline

ST

ND

Greene

Colt

EMS

AS

Haaverson

Sean

EMS

BS

Hartwig

Sandra

PTA

MPH

Havins

William

PHARM

BA

Henington

Brian

FS

MA

Joseph

Cisiliyamma

NSG

MSN

Kaestner

Kathy

EMS

MA

Kavanaugh

Mike

FS

BS

Kottke

Andrea

NA

MA

Lasater

Jan

NAUC

MA

Medrano

Jessica

HWPS MGR EMS

BS

Mikan

Vanessa

FITT

PhD

Moskowitz

Rebekah

EMS

BS

Murray

Michelle

NSG

PhD

Nguyen

Dai

PL

JD

O'Donnell

Christopher

NSG

MSN

Perez

Rainer

EMS

BA

Rademacher-Neel

Amy

ST

AAS

Randolph

Susan

MLS - MLT

MS

Richardson

Elizabeth

EMS

BA

Rieb

Mary

NSG

MSN

Ross

Carol

NAUC

BSN

Selva

Evelyn

VT

AS

Shannon

Michael

NSG

MSN

Snow

MaryAnne

NAUC

BSN

Snyder

Bonnie

VT

PhD

Stull

Jon

COSMO

ND

Upshaw

Melanie

DA

ASDH

Voss

Jennifer

NAUC

AAS

Watchman

Teerinthorn (Selina)

HIT

MS

Wesner

Diane

NSG

MSN

Whitney

Tammy

DA

MS

Wilder

Paul (Jack)

RADT

BS

School of Math, Science & Engineering

Last Name

First Name

Discipline

Credential

Abraha

Aron

Chemistry

PhD

Acuna

Alex

Math

MS

Andries

Corrie

Biology

MA

Andries

Erik

Math

PhD

Anglin

Kenneth

Math

MS

Aydelott

Heather

Natural Science

MA

Bartlett

Brian

Chemistry

PhD

Behl

Yugal

Math

PhD

Bentz

Karen

Biology

MA

Black

Rachel

Math

MS

Blumhoefer

Molly

Geography

MA

Calabro

Rich

Biology

MA

Crane

Michael

Math

MS

Danley

J. Mark

Biology

MA

Dinh

Huynh

Math

MS

Eridon

Joseph

Chemistry

MA

Fildes

Janet

Biology

MA

Fitzgerald

Heather

Biology

PhD

Flies

Katelijne

Biology

PhD

Franklin

Melissa

Biology

MA

Freeman

Leah

Biotechnology

PhD

Fuller

Julie

Chemistry

MS

Fuller

Justin

Geography

MA

Gabryszewski-Kukawa

Alina

Astronomy/Physics

PhD

Gilbert

Barbara

Astronomy/Physics

MS

Gilletly

Anna

Biology

MA

Gonzales

Eileen

Nutrition

MA

Griffin Ediger

Cynthia

Math

PhD

Gurule

Lisa

Nutrition

MA

Heddens

David

Math

MA

Johnson

Susan

Biology

MA

Joseph

Erin

Math

MS

Kelly

Maureen

Math

MA

Kerns

Christopher

Math

MBA

Koontz

Terri

Biology

MBA

Kuipers

William

Biology

MA

Lalani

Judy

Math

MA

Leith

Kevin

Math

MA

Lister

Phillip

Biology

PhD

Mancel

Nancee

Math

MA

Martinez

Carol Anne

Chemistry

MA

Martinez

Mary

Nutrition

MA

Michels

Anne

Biology

PhD

Mundy-Castle

Charles

Math

MS

Otero

Feliciano

Math

BA

Pecak

Mark

Chemistry

MS

Pfannenstiel

Mark

Math

MA

Pillalamarri

Pavan

Physics

PhD

Ream

Fred

Math

MA

Riley

Karen S.

Biology

PhD

Rogers

John

EPS

MS

Sailer

Brian

Biology

PhD

Sitkin

Ella

Math

MS

Sorensen-Unruh

Clarissa

Chemistry

MA

Steinbach

Peter

Math

MA

Sullivan

Kelly

Biology

MA

Taber

Laura

Nutrition

PhD

Tappen

Susan

Biology

MS

Terry

Jason

Math

MA

Voges

Erika

Physics

PhD

Wallace

Shield

Chemistry

PhD

White

Michael

Math

MA

Whitlock

Scott

Geography

PhD

Wilber

Patricia

Biology

PhD

Wilson

Aaron

Math

MS

Wright

Shawn

Biology

MA

Yang

Shaorong (Peter)

Chemistry

PhD

School of Adult & General Education

Last Name

First Name

Discipline

Credential

Cartwright

Michael E.

MATH

BS

Chen

Fang

READING/CSE/ESOL/ENGLISH

MS

Cisneros

Alexandria M.

MATH

BA

Evans

Anita M.

ESL/GED

BS

Everett

Gregory B.

GED/MATH

BS

Fotouhie

Hadie (Ed)

MATH

BA

Fox

Mary Sue

ENGLISH/GED

MBA

Giebus

Beth T.

ENGLISH/ESOL

MA

Goodrich

Kevin

MATH

BA

Gulick

Constance C.

ENGLISH/CSE/READING

MA

Gustafson

Katherine

MATH

MA

Harris-Smith

Suzanne M.

CSE/READING/MATH

BA

Herrington

Pamela

ENGLISH

MA

Hill

Teresa E.

ENGLISH/MATH

BA

Kelly

Fern (Nita)

ENGLISH

MA

Lauer

Kristina J.

ENGLISH/ESOL/ESL

MA

Leister

Gerald A.

MATH

MA

Mcdoniel

Huong N.

MATH

MA

Mcindoo

Laura

ESL

MA

Mills

Jessica

CSE/READING

ME

Mora

Everetta

MATH

BA

Mroz

Robert

MATH

MA

Nixon

Nora

CSE/ENGLISH

MA

Oneall

Elizabeth G.

ENGLISH

MA

Onimole

Anthony B.

MATH

BA

Piland

Alexandria C.

ENGLISH

MA

Ramsey

Robin S.

CSE/ENGLISH/READING

BS

Reed

Erica J.

CSE/ENGLISH/READING

MA

Schwamberger

Angelika

ENGLISH

MA

Small

Sue E.

GED

MA

Tibble

Andrew C.

CSE/READING

MA

Tomasson

Judith B.

CSE/ENGLISH/ESL

BA

Trabaudo

Alice

ENGLISH

BA

Valdes

David A.

MATH

BA

Vigil

Terrylynn M.

MATH

MS

Williams

David

READING

MA

Wright

John C.

ENGLISH

MA

Zavala

Artemio

MATH/GED

BA