Navigation

Sixteen CNM Students Advance to National SkillsUSA Championships

April 4, 2017 -- Sixteen CNM students will be competing in the National SkillsUSA Championships after winning gold medals in their competitions during the New Mexico SkillsUSA competition that was held last week at the college. The nationals will be held in Louisville, Ky., June 19-24.
Sixteen CNM Students Advance to National SkillsUSA Championships

Apr 04, 2017

Gold medal winners from state competitions across the country will compete at the national championships in 100 different trade, technical and leadership fields. Students put their skills to the test in occupations such as electronics, computer-aided drafting, precision machining, medical assisting and culinary arts. Contests are run with the help of industry, trade associations and labor organizations, and test competencies are set by industry.

 The CNM students who won gold and will be participating at the National SkillsUSA Championships are:

  • Jesse Beach, Computer Numerical Control (CNC) Technician
  • Patrick Benavidez, Welding Fabrication
  • Eduardo Diaz, Electrical Construction Wiring
  • Christopher Gill, Sheet Metal
  • Jesse Hesch, CNC Milling Specialist
  • Brandon Manning, CNC Turning Specialist
  • Bryan Martin-Figueroa, Carpentry
  • Christian May, Industrial Motor Control
  • Ethan Medlin, Diesel Equipment Technology
  • Nathan Mendoza, Aviation Maintenance Technology
  • Jack Mossman, Architectural Drafting
  • Ryan Olivas, Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration
  • Joseph Rivera, Welding Fabrication
  • Richard Stidham, Major Appliance & Refrigeration Technology
  • Grayson Tagg, Welding Fabrication
  • Stephen Wiest, Welding

 CNM silver and bronze medal winners were:

 Silver

  • Nancy Banuelos, Cabinetmaking
  • Esteban Garcia, Welding
  • Josh Herman, Heating Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration
  • Enos Kahokuolaokalani, Carpentry
  • Brian Lewis, CNC Milling Specialist
  • Matthew Lewis, Welding Sculpture
  • Lucas Lionberger, Electrical Construction Wiring
  • Ben Njus, Electronics Technology
  • Bryan Phillips, Aviation Maintenance Technology
  • Lucas Rock, CNC Technician
  • Trevor Smith, Major Appliance & Refrigeration Technology
  • Patricia Thompson, Architectural Drafting
  • Ozie Winter, CNC Turning Specialist

Bronze

  • David Adcock, CNC Turning specialist
  • Stephanie Begaye, Aviation Maintenance Technology
  • Kenny Ellsworth, Carpentry
  • Matthew Gillette, Architectural Drafting
  • Dustin Smith, Automotive Service Technology        
  • April Vezie, Welding Sculpture