Past Honorees

Archive of past Distinguished Faculty Award recipients.

2020 Distinguished Faculty Recipients

Name

Teaching Assignment

School

Angie Alley

Full Time

School of Liberal Arts

Joy Cherry

Full Time

School of Health, Wellness & Public Safety

Hye Clark

Full Time

School of Business, Hospitality & Technology

Ronald Hackney

Full Time

School of Skilled Trades & Arts

Pam Herrington

Full Time

School of Education

Larry King

Part Time

School of Skilled Trades & Arts

Miles Kulas

Part Time

School of Education

Heidi Laughlin

Part Time

School of Business, Hospitality & Technology

Bridgit Lujan

Part Time

School of Liberal Arts

Debra Romero

Part Time

School of Health, Wellness & Public Safety

Marissa Isaak Wald

Full Time

School of Math, Science & Engineering

Christine Woods

Part Time

School of Math, Science & Engineering

2019 Distinguished Faculty Recipients

Name

Teaching Assignment

School

Kerry Bruce

Full Time

School of Business, Hospitality & Technology

Wayne Gordon Part Time

School of Education

Stephen Griego Part Time

Liberal Arts

Kay Hamby Full Time

School of Skilled Trades & Arts

Terri Koontz Full Time

Math, Science & Engineering

Laura McIndoo Full Time

School of Education

Scott McLeod Part Time

School of Skilled Trades & Arts

Amy Rademacher Full Time

Health, Wellness & Public Safety

Susan Ruth Full Time

Liberal Arts

Blair Vasquez Part Time

Health, Wellness & Public Safety

Melanie Will-Cole Part Time

Math, Science & Engineering

2018 Distinguished Faculty Recipients

Name

Teaching Assignment

School

Amy Christensen

Full Time

School of Education

Shanna Davis Full Time

Health, Wellness & Public Safety

Maria Deblassie Full Time

Liberal Arts

Jamilee Gerzon Part Time

Liberal Arts

Daisy Haskamp Part Time

Health, Wellness & Public Safety

Trent Moore Full Time

School of Skilled Trades & Arts

Bret Sant Part Time

School of Skilled Trades & Arts

Rebecca Sherry Part Time

School of Education

Linda Shul Full Time

School of Business, Hospitality & Technology

Victoria Stark-Romero Part Time

School of Business, Hospitality & Technology

2017 Distinguished Faculty Recipients

Name

Teaching Assignment

School

Elizabeth Bennett

Full Time

Liberal Arts

Kevin Daugherty

Full Time

Health, Wellness & Public Safety

Heather Fitzgerald

Full Time

Math, Science & Engineering

Phelan Gavaldon

Full Time

Skilled Trades & Arts

Suzanne Harris-Smith

Full Time

School of Education

Roshelle Overton

Full Time

School of Business, Hospitality & Technology

Al Perez

Part Time

School of Education

Clint Reecer

Part Time

School of Business, Hospitality & Technology

Kathlynn Roberts

Part Time

Health, Wellness & Public Safety

Sue Taylor

Part Time

Liberal Arts

Clair Toledo

Part Time

Math, Science & Engineering

Richard Watson

Part Time

Skilled Trades & Arts

2016 Distinguished Faculty Recipients

Name

Teaching Assignment

School

Rebecca Aronson

Full Time

Liberal Arts

Urszula Biela

Part Time

Math, Science & Engineering

Rachel Black

Full Time

Math, Science & Engineering

Carol Anne Byrnes

Part Time

School of Education

Yulia Cole

Full Time

Health, Wellness & Public Safety

Curtis Garand

Full Time

Skilled Trades & Arts

Joseph Hirschfeld

Part Time

Skilled Trades & Arts

Chris Morosin

Full Time

School of Business, Hospitality & Technology

Erin Radcliffe

Part Time

Liberal Arts

Erica Reed

Full Time

School of Education

2015 Distinguished Faculty Recipients

Name

Teaching Assignment

School

Ann Brooks

Part-time

School of Business, Hospitality & Technology

Saul Carrasco

Full-time

Health, Wellness & Public Safety

Joe Damour

Part-time

Liberal Arts

Penny Mortier

Part-time

School of Education

Paula Nellessen

Part-time

Math, Science & Engineering

Victoria Denise Ojeda

Full-time

Skilled Trades & Arts

Kalynn Pirkl

Full-time

School of Business, Hospitality & Technology

Asako Stone

Full-time

Liberal Arts

Matthew Thomas

Part-time

Health, Wellness & Public Safety

Andrew Tibble

Full-time

School of Education

Shawn Wright

Full-time

Math, Science & Engineering

2014 Distinguished Faculty Recipients

Name

Teaching Assignment

School

Mark Danley

Full-time

Math, Science & Engineering

Paul Dow

Part-time

Health, Wellness & Public Safety

Anita Evans

Full-time

School of Education

Ronald Forstbauer

Part-time

Skilled Trades & Arts

James Gore

Full-time

Skilled Trades & Arts

Anna Griego

Part-time

Math, Science & Engineering

Kathleen Kaestner

Full-time

Health, Wellness & Public Safety

Khaled Kassem

Part-time

School of Education

Mark Love-Williamson

Part-time

Liberal Arts

Carol Rogers

Full-time

School of Business, Hospitality & Technology

Kris Roush

Full-time

Liberal Arts